Sākums » Blogs » Kad ambīcijas pret sevi der slāpēt.

Kad ambīcijas pret sevi der slāpēt.

Ar lielgabalu pa zvirbuļiem. Šo sakāmo man nākas samērā bieži lietot runājot ar draugiem un klientiem par dažāda mēroga IT projektiem, kad var brīvi mētāties ar idejām un mēģināt aptvert kā tas viss beigās varētu būt.

Mēģināšu izritināt visu kamoliņu, kā pie tāda sakāmā var nonākt.

Kādā sapulcē, vai nakts sapņos rodas ideja. Ideja paredz, ka ir jāizstrādā jauna IT sistēma. Cilvēka būtība ir tāda, ka cilvēks savai idejai lielākoties tic no paša sākuma, ja vien neuzrodas, kāds kurš argumentēti nokritizē vai “pavelk uz leju”. Tad nu cilvēks ar savu ideju dzīvo kādu laiku, mēģina to noformulēt un neizbēgami apaudzē ar visādām foršām papildus lietām. Ja ideju sāk virzīt personu grupa, tad prāta vētrās tiek saģenerēta vesela jūra ar foršām idejām. Tas ir labs un vajadzīgs process.

Pienāk tas brīdis, kad uz pieņēmumu un ideju pamata ir radīts vēlamās IT sistēmas apraksts. Fantastiski, bet ir jāsāk domāt kā to visu dabūt gatavu. Tiek pieaicināti IT nozares speciālisti, tiek rīkoti konkursi un noteikti uzvarētāji un izstrāde var sākties. Nav problēmu, ja ir čupa ar naudu un var darīt ko vēlās, tad tēzei ar ko sāku savu rakstu nav liela nozīme, bet ja resursi ir ierobežoti un ir vēlme racionalizēt visu procesu, tad ir jāizvērtē vai tu nešauj ar lielgabalu pa zvirbuļiem.

Nav problēmu, ja ir čupa ar naudu un var darīt ko vēlās, tad tēzei ar ko sāku savu rakstu nav liela nozīme, bet ja resursi ir ierobežoti un ir vēlme racionalizēt visu procesu, tad ir jāizvērtē vai tu nešauj ar lielgabalu pa zvirbuļiem.

Ko tas nozīmē?

Minēšu vienu vienkāršu piemēru. Ir radusies vēlme izstrādāt jaunu vai attīstīt esošu sistēmu, kurā paredzēts automatizēt rēķinu izrakstīšanu. Viss ir burvīgi un pareizi, ja vien ar šo sistēmu mēnesī jāģenerē simtiem rēķinu. Ja rēķini ir viens, divi vai daži desmiti, jautājums vai tu nešauj ar lielgabalu pa zvirbuļiem būs vietā.

Nav svarīgi cik liels ir projekts, vienmēr ir lietas, ko var šādi raksturot. Tas, protams, neizslēdz iespēju, ka pienāks diena, kad par risināmo uzdevumu vairs nevarēs teikt, ka šauju ar lielgabalu pa zvirbuļiem. Tāpēc ticu, ka jāliek visas trakās idejas sarakstā un jāievieš, kad izpildās vai tuvojas tas brīdis, kad nostrādā faktori, kas “zvirbuļus” nomainīs ar lielākiem mērķiem.